Best Giant Slides In Istanbul Near Me

1. Yıldız Park - Yıldız Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
23018 reviews
new review
Yıldız Park
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Schedule: Open 24 hours

Business type: Park

Yıldız Park: what do users think?
Erdem GENÇ: Sabah erken saatlerde giderseniz sincapları görebilirsiniz.
Ercan Dukmeler: Araç parkı ve beltur cafelerde yer bulma sorunu var.Çalışan personel arkadaşlarımız güler yüzlü ve yardım sever.Picnic area: Çok temiz
Doç. Dr. Ferhat Gökmen Kayseri, Ağrı ve Nöralterapi: İstanbul'un saklı güzelliklerinden bir tanesi
ipek: Huzurlu
RECEP UMAN: Istanbul beşiktaş yıldız parkı görülmeye değer çok güzel bir yer.tavsiye ederim
Hameed Az: حديقة من اكبر حدائق اسطنبولجدًا جميلةانصح بزيارتهاالدخول مجاني بدون سيارةممكن الدخول بالسيارة ب 47 ليرة تركيممكن تدور الحديقة كلها بالسيارة
ahmet yaralioglu: İstanbul uzun bayram tatili nedeniyle boşalmışken Yıldız Parkında temiz hava almak için aracımızla gelip 2 saat zaman geçirdik.Yanımızda termosta sıcak çay da vardı. Ağaçların arasında temiz hava başımızı döndürdü. Ara sıra gelip bu sessizlikte dinlenmek çok faydalı bence.
Alp Utku Cankut: Harika, çok güzel
Edanur Dinler: Geniş yeşil alanlar mevcuttur. İçinde köprü ve gölet var içinde balık kurbağa ördekler mevcut. Sakin bir mekan. Kafeterya mevcut içecek alabileceğiniz yerler var. Çocuk parkı var. Spor alanları mevcut. Çok çeşit kuş türü ağaç ve sincaplar mevcuttur. Ateş yakmak yasaktır. Evcil hayvanlarınızı tasma ile gezdirilebilinirmiş. Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alıyor. Park içinde WC bulunuyorDog-friendliness: Geniş yeşil alanlar dostlarımız için harika bir yerPicnic area: Geniş yeşillik alanlar mevcut
nuri genç: Gelin, damat, dünür çoluk çocuk ailece piknik yaptık yemek yedik. Püfür püfür Esiyor Deniz manzaralı Havuzu yürüyüş parkuru herşey harika
Atakan: Istanbul'ds gidilebilecek en iyi park olduğunu iddia ediyorum mükemmel ötesi sincaplar felan vad kahvaltı için on numara uygun hafta ici olmasına rağmen kalabalıktı hazırlıklı gelin park demek doğru değil açık hava müzesi mübarek içinde 3 tane saray var gezilmesi gerek tavsiyemdir
ibrahim achkar: A very wonderful place, great distances, ducks, birds, trees, another world, and the best thing is that it has a cafeteria, beautiful rivers, and hanging bridges, which I loved
asiye: kötü denecek hiç bir yani olmayan bir park. kafa dinlemek için harika bir yer. ördekler, kaplumbağalar, koca koca balıklari olan bir yer. köprülerden geçmenizi şiddetle tavsiye ederim. trambolin gibi çok eğlenceli. eğer bi kere ziplarsaniz köprünün diğer tarafındaki birini ziplatabilirsiniz :D eğlenceli biyer gidin görün.
Mr. Tâlhâ: It is such a peaceful park.It also has a social facility. I advise
Özcan KARADAĞ: Peaceful amazing place
Selin Beşirli: A place to rest away from the noise of Istanbul. No more words needed 🏼 🏻
Esmanur Cihangir: A great place, those who want to have a good time can go 👌🏽
Ольга Мiтрова: very good place to stay. nice and clean
Ayşe Aras: Yıldız Park is a very beautiful place, I like it very much, it gives people peace and happiness. It is a place to rest and relax, that is, a place to go with the family.
Muhammed Akın SEVEN (GDO'Lu Çekirge): It was beautiful.
Kanber Temurtaş: A corner of paradise for nature lovers.

2. Gülhane Park - Cankurtaran

VerifiedVerifiedProfile verified by owner today
39064 reviews
new review
Gülhane Park
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Open 24 hours

Business type: Park

Gülhane Park: what do users think?
İsmail ŞENGÜL: A very beautiful park, preserved in the middle of the bustling of the city. It has a water show. There are sitting areas, museums, wc, cafe etc. It is both a touristic and spacious park.
Rengin Asker Gökalp: Great. Another name for peace
Vorname Nachname: Platz zum Erholen. Nicht so besonders. Einfacher ruhiger Park mit Schatten zum Abkühlen und auch Gastro, Kiosk, Toiletten und Gebetsräumen.
Mesut Yılmaz: I was a walnut tree in Gulhane Park...A paradise with its history and nature in the heart of Istanbul
Dr. Lulu Md: Tulips were planted in the park. Although some of them were on their deathbed, they looked beautiful. It would be more logical to go at the beginning of April for tulips. There is no need to describe the beauty of the grove.
Seda K: Huzurlu bir ortam
Hidayet Sert: İstanbul'da insanın bedenini ve ruhunu dinlendiren bir park. İstanbul'a gelenler mutlaka uğrasınlar
Kadir Arı: Her zamanki gibi çok güzel
Mveriş 82: Güzel
Christopher Amano-Langtree: This is a very nice park with lots of trees and ancient monuments intermingled. It's very peaceful if you go early.
Jules A L “Jules” Smith: Beautiful place to sit relax by the water, established 1923, wonderful relaxing music, excellent service, extremely clean, absolutely blissful and 💯 recommend.
Cumhur Özmermer: It is a clean, calm and relaxing area, with food, tea and toilet facilities.
Volkan Doğan: On the outskirts of Topkapi Palace, a large walking path in peace, accompanied by the chirping sounds of parrots, the tea and coffee of Beltur is like in the old days.
Lulu The Kid: Parc agréable
Mehmet TANRIVERDİ: Güzel yer
Bushra Khattat: Childhood memories..beauty.. pureness.. laughter.. and it is located in the heart of Istanbul. 💜
Aziza Munshi: روووعة مكان يشعرك بالراحة النفسية
Mozn Bahry: Keyifli bir yürüyüş için çok büyük bir park, bazı pahalı restoranlar ve çocuk oyunları var. Durma zorluğundan dolayı parka araba ile değil toplu taşıma araçları ile ulaşmak tercih sebebidir. Lale Festivali'ni görmek için en iyi zaman Nisan ayıdır.
nazife kaymak: Ulaşımı kolay, çocuklar için oyun parkı mevcut o kalabalığa rağmen temiz. Mescit te abdest alacak yer mevcut. Görevli bayan herkesle ilgilendi düzen kurmaya çalıştı. Bunlar bizim için hayaldi gerçek oldu.Emeyi geçenlerden Allah razı olsun.Restrooms: Çok te temizdi.
Omar Salamat: Good place to visit
Jerry Chang: Fun place to shop and have some dessert and tea. A bit too crowded for my liking.

3. Basilica Cistern - Alemdar Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
30535 reviews
new review
Basilica Cistern
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Temporarily closed

Telephone: +90 212 512 15 70

Business type: Historical landmark

Basilica Cistern: what do users think?
Luca Visentin: Beautiful and particular, even if there are few signs with explanations and they don't even read well due to the lack of lightVisited on Weekend Wait time Up to 10 min Reservation recommended Yes …More
Andria Bero: Wait time No waitMore
Mert Aktas: Görevliler kolaylık sağlamıyor. Bilet uygulama hatalı
Elior mizrahi: Visited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended YesMore
이종범: emphasis
Guy Anonymous: Roman cistern, located near the Blue Mosque. Very cool place to see. Lines can be long so order tickets online and walk right right in.Visited on Weekend Reservation recommended Yes …More
Ari Zona: Visited on Weekday Wait time 10–30 min Reservation recommended YesMore
domenico maresca: 10000sqm of beauty. It’s awesome!
Lee Baatjes: An absolute must!Visited on Weekday Wait time 10–30 min Reservation recommended No …More
Eray Geçgel: Visited on Weekend Wait time Up to 10 min Reservation recommended YesMore
Laura Hrostea: Este un loc genial. Destul de greu de reperat, fiind în subteran, daca nu mergi țintit spre el. Într-o zi de duminica, in jurul orei 12, am stat cam 20 minute la coada. Dar merită văzut.
Robert Hoffmann: Fantastic experience. The atmosphere is awesome.Visited on Weekend Wait time 10–30 min Reservation recommended Yes …More
Anıl S.: Be sure to buy tickets online before you go, otherwise you will have to wait in a long queue.IBB has done an incredible job renovating it, with the new lighting that was amazing.Be sure to see it.
Geoff Leng: Visited on Weekday Wait time No wait Reservation recommended NoMore
Dragi Klimovski: Nothing to see
Gökhan K: If the entrance tickets are purchased online, you can enter without waiting in line.
Larissa: Ich war im November 2022 da. Ticket braucht man nicht im voraus kaufen. Mein Tipp: gleich wenn sie aufmachen hin gehen da ist so gut wie nichts los und man kann gut durch gehen. Gegen Mittag bilden sich lange Warteschlangen. Ist wirklich ein Besuch wert.
binnur yenisoy: Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Işıklı efektler çok güzel. Önceden online bilet alırsanız pek sıra beklemeniz gerekmiyor. Öğrenci öğretmen gibi durumlarınız varsa kart ya da belge görmek istiyorlar telefondan da olsa gösterebilirsiniz.
Seckin Tosun: Visited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended NoMore

4. Isfanbul Theme Park - Yeşilpınar Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
33258 reviews
new review
Isfanbul Theme Park
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Yeşilpınar, Şht. Metin Kaya Sk. No: 11/1, 34065 Eyüpsultan/İstanbul, Turkey

Schedule: Open ⋅ Closes 9:30PM

Telephone: +90 850 210 8563

Business type: Theme park

Isfanbul Theme Park: what do users think?
Metin Ergün: Aşırı saçma bir uygulama var 499TL değilde 750TL verirseniz oyun alanlarında sıra beklemiyorsunuz.Araplar ve diğer yurtdışında yaşıyanlar için 250TL para olmadığı için bileklik alıp sizin yarım saat,1saat beklediğiniz sırada 2-3kez önünüze geçip oyun alanını kullanabiliyor.Herkesin hazmedebileceği bir durum değil.Hukukende uygunmu bilemiyorum.
fatma gunduz: Süper alışveriş
Kardelen_Kumaş Kardelen_Çiçeğim: Yorgunluktan bitkin düşene kadar eğlendik çok güzel bir anı kaldı teşekkürler emeği geçen herkese 🌸
Davut Erdogan: Visited on Weekend Wait time 1 hr+ Reservation recommended Not sureMore
Alya Şaşmaz: Visited on Weekday Wait time Up to 10 min Reservation recommended Not sureMore
AverageTurkish: My childhoodVisited on Public holiday Wait time Up to 10 min Reservation recommended Yes …More
Hussain Alshanqiti: كانت تجربة جميلة انصح بها 👍Visited on Public holiday Wait time 10–30 min Reservation recommended Yes …More
Nami Tavsan: Calisan arkadaslarin enerjisi güzeldi sulu oyunlari cok eglencelyidi herkese tavziye ederiz cok eglenceli bir parkJa
Trke Ali: Is very nice and very goodVisited on Weekend Wait time 1 hr+ Reservation recommended No …More
Dila Bayat: Cok egelenceliydi cok begendim gelmek icin kesinlikle deger
Ramazan Özbay: çok güzeldi sardi
Enes Ömer Micaz: Çok eglenceli bir yerVisited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended No …More
İda Serez: Arkadaşımın doğum günü için geldik. Doğum günü kişisine giriş bedava. Çok keyifli ve eğlenceli bir yer. Çalışanlar çok ilgili.
Ege Kosure: Çok güzeldi çok eğlendik ve yardımcı çok oldular teşekkür ederimVisited on Weekend Wait time Up to 10 min Reservation recommended Not sure …More
Oguz Kosure: Tema park olarak çok güzel aktiviteler mevcut ailecek gidilebilecek güzel gün geçirebileceğiniz eğlenceli yerVisited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended Yes …More
Sarah Hazem: perfect place and also very clean full of different enjoyable games and very friendly staff besides its safety it was a nice experience Visited on Weekend Wait time Up to 10 min Reservation recommended Not sure …More
Waad Al ahmary: A very fun place for entertainment. Prices are high for large familiesVisited on Weekday Wait time 30–60 min Reservation recommended Yes …More
G o o g l e: Kesinlikle tavsiye etmiyorum resmen para tuzağı tc vatandaşa 2 kişi 1000 tl iken yabancılara kişi başı 80 dolardan başlıyor ben bir yabancı olarak gerçekten çok üzüldüm gitmek isteyen varsa kesinlikle paranızı çöpe atmayın dünyanın hiçbir yerinde böyle fiyat yok rezillikVisited on Weekend …More
Hassan Abbas: It was a nice and fun experience for the kids, but I recommend the Abu tickets for $80, I don't feel any difference between all the tickets!
Enes Akdemir: Güzel bir deneyim
Olcay Uzun: Keyfiniz yerinde değilse moralinizi duzeltemek isterseniz mükemmel bir yer tavsiye edejm

5. Miniaturk - Örnektepe Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
24686 reviews
new review
Miniaturk
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Örnektepe, İmrahor Cd. No:7, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Schedule: Closes soon ⋅ 7PM ⋅ Opens 9AM Mon

Telephone: +90 212 222 28 82

Business type: Museum

Miniaturk: what do users think?
ikram beder: Maketi yapılan her şeyi ve işi severim. Hele birde şimdi buranın içerisinde "İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi" açılmış ki tadından yenmez. Birçok ilimizde yaygın olarak maket parklarının oluşması çok sevindiriici. Safranbolu da bile Türkiye Saat Kuleleri maket müzesi var.. Daha da gelişmesi dileği ile.
Elif Özmen: Öğrenci girişi 30 tl’ydi. Fiyatı iyi . Fakat bazı maketler bakımsız kalmış. Ama genel atmosfer iyiydi.
Данечка Иващиненко: An interesting place with many miniatures of Turkey's sights. Clean, beautiful. it was interesting to see.Visited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended Not sure …More
Ahmet Akdağ: 120 TL giriş ücreti değmez bence
Alaleh Nasiri: Wait time No wait Reservation recommended NoMore
mustafa uslu: It is a must see place when you come to Istanbul. A unique place where all kinds of beauties of our beautiful country are exhibited
Elif Duran: Visited on Weekday Wait time No wait Reservation recommended Not sureMore
Elif Gazğar: I love it. GREATVisited on Weekday Wait time No wait Reservation recommended Not sure …More
Roshan Dsouza: Lovely place for adults and children alike. Suggest to come early or late to beat the heat. Wear a cap. Can also be a good picnic place. Get some food and eat at the many picnic tablesExhibits are awesome but trust me, the real ones are amazing. Miniatures do not do justice
Hasan Bereket: Gathered Anatolia
Patrick Pilon: Great place.Visited on Weekday Wait time No wait …More
avi bachar: Visited on Weekend Wait time No waitMore
Diana Usmanova: Прикольно, но лицам без тур.гражданства вход 200 лир, в то время как для остальных 60лир. Неприятно, но ничего, в остальном красиво прикольно
فهد محمد: عائلي بحتشباب لايروحون
turk as: It started as the historical buildings of Istanbul. Later, there are some other buildings in Turkey in the area. I think it is necessary to add more historical buildings.
Zaid Nour: Really emazing place
Efe Aksoy: Buyuksehir belediyesi çok güzel bir işe imza atmış tebrik ediyorum gezerken çok beğendik.

6. Grand Bazaar - Beyazıt Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
84645 reviews
new review
Grand Bazaar
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Closed ⋅ Opens 10AM Mon

Telephone: +90 212 519 12 48

Business type: Bazar

Grand Bazaar: what do users think?
A B: Beautiful, so big can easily get lost in there. Prices and stupid high
Vorname Nachname: Sehr großer Markt mit Vielem zu sehen und kaufen. Das zurechtfinden ist etwas schwierig. Kennzeichnung der Gänge mit Namen oder Farben wäre von Vorteil.
משה צמח: השוק הכי טוב באיסטנבול
Guy Anonymous: Wow. So many shops. Pretty much anything you could want and a very cool experience. You will get sucked in to shops to negotiate on things that you don't even want to buy, but that's part of the experience. Coffee and teas sets, pipes, chess sets, rugs, clothes, spices, turkish delight, lights; whatever it is it's there.
Wrensch Louw: Must do
Gloria Hurst - Del Castillo: The Grand Bazaar is a must see when visiting Istanbul but I would recommend you check out smaller bazaars and nearby shops to compare prices. You must be extraordinarily good at bargaining to get a fair price in the majority of the shops at the Grand Bazaar and trust me, you are not. Shopkeepers come from a long line of merchants and they are expert charmers who will sell you something for 3x the value and will make you believe you got it for free.
Yanni Iliopoulos: Nie wieder, die verarschen uns,wir die Touristen nur ein sack mit Geld für die. Nur Geld im Kopf,kein Respekt an die Leute. Die sagen kein Danke wenn du das bezahlst nicht. Schlimm-Schlimm geworden. Nein, nie wieder.
Emese Hostyánszki: Sokféle-fajta teák,☕️☕️ fűszerkülönlegesség, aszaltgyümölcsök,mindenféle édesség!🍬🍬De sok más is!👌🤩
Ibi Naeem: Great place, don’t buy from inside as people can rip you off, buy away from the bazaar same quality half of the price
rose lemens: Le charme des souks, la diversite
Anıl S.: Historical and touristic Grand Bazaar; but the shopkeepers always treat tourists with a little money.
Dragi Klimovski: It was very big, but most of the stalls are identical. You have jewelry, spices, sweets, leather goods and fake watches.
Nisreen Ferozpurwala: Beautiful place with great shopping! Love the vibe.
CARMEN GONZALEZ: Muy bonito, esperaba más del bazar
Ahmed Mansour: Es gibt hier jede Menge zu entdecken!
tyaps: Ever loved, if you want to be fooled you can go
sharifah alshehri: One of the worst businesses I've ever been in is that they receive and pay and you don't enter at the specified time 👋🏻
Animesh Shah: osm place
Dimitrios Polychronopoulos: Το μέρος δεν χρειάζεται αξιολόγηση, απλώς όσες φορές και να πας Κωνσταντινούπολη πρέπει να πας στο Καπαλί τσαρσί
Florin Ilie: Foarte aglomerat in perioada verii
Ella Miu: It is a nice place for shopping some souvenirs. Not really impressed, full of low quality products.

7. Moipark - Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
3904 reviews
new review
Moipark
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Mahmutbey, Süleyman Demirel Blv, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul, Turkey

Business type: Amusement park

Dursun çekem: Perfect place for kidsVisited on Weekday Wait time No wait Reservation recommended No …More
Mujde Kocadag: Visited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended Not sureMore
mohammad alawam: Visited on Weekday Wait time No waitMore
H.Hakan Bilgen: Çocuklar cok eğleniyor, oyuncak çeşidi yeterli, kapalı bir mekan olmasına ragmen gayet ferah
Halime Lazoglu: It's nice, but it's wrong to take money under the name of points even when you enter, it's already very expensive, I think it's not suitable for mothers with 5 years old children.
Alaa Aboruaa: Visited on Weekday Wait time Up to 10 min Reservation recommended YesMore
seckin Ates: It's awful, the operator of this place can't be Turkish, if he is Turkish, God punish him, boy, what are these prices, what are these prices serving Arabs, officially continue like this
Resul Oztas: You pay a loan to get in. Events are too short and too expensive. I don't think it's worth the price you pay.
mohammed mubarak: Entertainment center for children and adults
Yagmur Elif Öztürk: Some places end immediately, when entering from families, mother / child with the child gets 2 credits.
M.O.Y Online: very good work
Issam Kassoum: Very good place for kidsVisited on Weekend Wait time No wait Reservation recommended Yes …More

8. Emirgan Park - Emirgan Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
32513 reviews
new review
Emirgan Park
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul, Turkey

Business type: Park

Emirgan Park: what do users think?
fatma mızrak: It was very quiet during the week, and you should definitely prepare a picnic basket and go. Children's parks are also very good. A great place with a view of the Bosphorus. It takes a thousand witnesses to say a park. A place that should not be missed
Ahmed Dohan: Playground: Very good for children there were alot of playing areaRestrooms: Just allowed with İstanbul card entryPicnic area: Great but there were not barbekü area
ام عبدالرحمن ،: الحديقه جميله ويوجد كافيه مقابل البحيره جميل جدا اسعاره رخيصه جدا لكن ليس لديه جلساتتشتري وتذهب لأي مكان بالحديقه وتجلس وبجانب هذا الكافيه محل بوظه لذيييذ واسعاره رخيصهوبالقرب فوق البحيره يوجد كافيه وجلسات اسعاره مناسبه
abdulkadir öztürk: Çok çok güzel
Ww Ww: Geniş bir alan kaplayan bu koru herkese hitap ediyor ve gerçekten mis gibi kokuyor.
Sinan Menteş: Dinlenmek için çok güzel bir yer
Kadir Arı: her zamanki gibi çok güzel
Mehmet Uzun: Sessiz, sakin ve doğayla içiçe
Walid Shaban: Clean Air
RIDVAN: the view is enough
Saad Al-Otaibi: حديقه كبيره وجميله لمشي هادئه تستحق الزياره ولمحبي الشي كبار الزن والاوزان الثقيله بيتعبون لانها مرتفعات ومنحدراتيوجد مطل زجاجي بجانب دورات المياهمقابلها شاطي البحريتني مشوارين بمشوارلايك اذا اعجبك تعليقي
Furkan Celik: cool clean natural
Kamran Eliyev: nice nice
يزيد الحميد: تغذية بصرية
enver sözüer: The children's park is very beautiful. I am sharing the prices of the parking lot 50 TL. yellow pavilion in the picture.
ÜMİT: A must visit place for the family during the week
Adil Bengül: It's too bad, even the fish in the water in the pools are not visible, the flowers are dry from thirst.
محمد منير: جميلة لكن بعيدة عني
Erol Yildirim: Beautiful place and worth seeing
Sinan “Seyyah”: Very nice family place
merve Kaytuka: Restrooms: Temiz

9. Topkapi Palace Museum - Cankurtaran

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
61942 reviews
new review
Topkapi Palace Museum
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Closed ⋅ Opens 10AM Mon

Telephone: +90 212 512 04 80

Business type: Museum

Topkapi Palace Museum: what do users think?
Ayhan Ak: Free for museum pass holders and children. If there is no picture on your museum card, you have to print a photo on your museum card free of charge at the museum card sales point at the entrance. You need to spend at least 3 hours to visit a very large area. Holy relics, treasure rooms, spoonmaker's apple are places to see. There are places to visit with an extra fee, but there is no time left. Store food and drinks in your bag before entering the museum, you will need it.
A B: Just wow!! Speechless ....deffo pay a visit you shall not be disappointed at the slightest .The Islamic relics are amazing.Better to buy tickets at the Palace , no tour guide needed, free audio guide provided by ticket office , which is very sophisticated , it knows which part of the Palace you are entering and gives you information behind it.Avoid tour guides the prices they charge are ridiculousGo early in morning to avoid long waiting times
Junaid Talpur: It was a wonderful experience.Visited on Weekday Wait time 10–30 min Reservation recommended Not sure …More
Gloria Hurst - Del Castillo: Do make time to visit Topkapi, it is a very nice experience. Self guided tours of the palace are available through an audio service that is included with your entry ticket. Many languages are available. I don't give it 5 stars because even though I saw wheelchairs available at the entrance, I noticed that many of the enclosures didn't have ramps for wheelchair access.
Alae El Bahi: Expansive musuem with considerable collection of things to see.Only downside are the crowds and the wait time for tickets. They absolutely should do online timeslot booking for better organization.
zafer kahraman: sight seeing
Muslum: Kesinlikle gidilmesi görülmesi yerlerden biri. Çok güzel bir aniydi benim için
נטלי פינקר: ארמון טופקאפי ארמון מדהים ביופיו. לא הספקתי לראות את כל הארמון. הייתי רק שלוש שעות וזה לא מספיק. מומלץ מאוד.
Hasan Mia: One of the greatest cities of Sultanate
József Monori: Egy életre szóló élményt kaptam
CARMEN GONZALEZ: Me encantó tanto el interior como el exterior
Antonio Márquez: Visited on Weekday Wait time No wait Reservation recommended YesMore
W Omari: An elegant place worth visiting👌👌Visited on Weekday Wait time 1 hr+ …More
Zack Letinic: Lovely palace with lots to rear regarding the history. It does get busy though.You need to buy tickets.

10. Aqua Club Dolphin - Esenkent Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
6642 reviews
new review
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Su Oyunları Merkezi, Esenkent Mahallesi, Onur Güvener Cad, Bahçeşehir Girişi, 34517 Esenyurt/İstanbul, Turkey

Schedule: Closes soon ⋅ 7PM ⋅ Opens 9AM Mon

Telephone: +90 212 672 61 61

Business type: Water park

11. Hagia Sophia - Cankurtaran

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
78377 reviews
new review
Hagia Sophia
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Closed ⋅ Opens 9AM Mon

Telephone: +90 212 522 17 50

Business type: Mosque

12. Bostancı Lunapark - Bostancı Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
7084 reviews
new review
Bostancı Lunapark
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Bostancı Mah, Mehmet Şevki Paşa Cd. No:8, 34744 Kadıköy/İstanbul, Turkey

Schedule: Open ⋅ Closes 12:30AM

Telephone: +90 216 384 72 10

Business type: Amusement park

13. Galata Tower - Bereketzade Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
100635 reviews
new review
Galata Tower
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Schedule: Open ⋅ Closes 12AM

Telephone: +90 212 245 41 41

Business type: Historical landmark

14. Mısır Çarşısı - Rüstempaşa Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
106243 reviews
new review
Mısır Çarşısı
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Closes soon ⋅ 7PM ⋅ Opens 8AM Mon

Telephone: +90 212 513 65 97

Business type: Shopping mall

15. Dolmabahçe Palace - Vişnezade Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
44748 reviews
new review
Dolmabahçe Palace
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Schedule: Closed ⋅ Opens 9AM Tue

Telephone: +90 212 236 90 00

Business type: Palace

16. Sultanahmet Square - Binbirdirek Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
19916 reviews
new review
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Open 24 hours

Business type: Tourist attraction

17. Suleymaniye Mosque - Süleymaniye Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
34627 reviews
new review
Suleymaniye Mosque
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

Schedule: Open 24 hours

Business type: Mosque

18. Maçka Park - Harbiye Mahallesi

Not verifiedNot verifiedThis business has not been claimed. Owners who claim their businesses can update their profile details, add photos, respond to reviews, and more.

Request your free profile now
1419 reviews
new review
Maçka Park
Be the 1st in the ranking
exclusive page

Address: Harbiye, Maçka Cd., 34367 Şişli/İstanbul, Turkey

Schedule: Open 24 hours

Business type: Park


add a comment of giant slides in Istanbul

Comment sent successfully! We will review it in the next few hours.